• تهران، شهرک غرب ، بلوار دادمان، خیابان گلها، کوچه گلهای یکم ، پلاک ۸، واحد ۱
 • info@europcar.ir sale@europcar.ir
 • 02188366614 02188366615

سهمیه بندی سوخت در ایران

یکی از مهمترین نیازهای امروز جامعه بشری سوخت است.سوخت یک مورد بسیار استراتژیک در اداره یک کشور محسوب می‌شود و بسیاری از سیاستهای یک حکومت بر پایه این منبع ارزشمند است. به دلیل این که ایران منبع بسیار عظیم نفت و گاز در دنیا محسوب می‌شود تهیه سوخت برای وسایل نقلیه بسیار آسان و ارزان است.

از تیر ۱۳۸۶ طرحی برای هدفمندی سوخت در کشور توسط دولت ارائه شد. این طرح که با نام “سهمیه‌بندی سوخت در ایران” شناخته می‌شود به منظور کنترل مصرف سوخت ایجاد گردید. کارت سوخت هوشمند برای تمامی خودروهای موجود در کشور صادر گردید و تمامی جایگاه‌های سوخت مجهز به دستگاه‌های کارت خوان و پین کد شد. با اجاره خودرو یوروپکار همراه باشید.

تحقیقات اولیه در رابطه باکارت سوخت از اوایل دهه ۸۰ آغاز شد و این طرح در سال ۱۳۸۶ به اجرا درآمد. این طرح که باهدف جامع‌تر هدفمندی یارانه‌ها اجرا شد موجب دونرخی شدن مبلغ بنزین شد.

کارت هوشمند سوخت از خانواده کارت‌های هوشمند است که بیشتر بانام کارت سوخت شناخته می‌شود.
این کارت‌ها دارای قابلیت سهمیه‌بندی سوخت و همین‌طور پرداخت سوخت در جایگاه‌های عرضه سوخت هستند. بعد از تصویب طرح ” سهمیه‌بندی سوخت ” تمام خودروهایی که می‌خواستند در جایگاه‌ها سوخت بزنند، نیازمند به دریافت کارت سوخت بودند.

کارت سوخت

میزان برداشت برای هر کاربر با کاربر دیگر کاملاً متفاوت بود و میزان آن بر روی کارت و جدول سهمیه‌بندی که از مرکز داده سامانه هوشمند سوخت به جایگاه‌ها ارسال می‌گردید مشخص می‌شد. این جدول کمک می‌کرد که هر نوع کاربر خودرو با محدودیت‌ها و میزان سهمیه‌بندی مشخص ماهانه و یا روزانه قادر به استفاده از کارت سوخت خود باشد.

در حال حاضر در بخش حمل‌ونقل بالاترین میزان سوخت مصرفی در ایران بنزین است. میزان واردات بنزین قبل از سال ۱۳۸۶ از سال ۱۳۷۵ تا ۱۳۸۴ حدوداً ۲۸ درصد بود که این میزان در سال ۸۰ به میران ۸۰% افزایش یافت. میزان مصرف بنزین از ۳۳ میلیون لیتر در سال ۱۳۷۰ به ۷۰ میلیون رسید که موجب افزایش میزان واردات نفت به کشور شد در سه‌ماهه سوم سال ۸۰ همین میزان افزایش یافت که همین امر موجب افت شدید موجودی بنزین در کشور شد و میزان واردات در سه‌ماهه سوم سال ۹۵ به ۱۸ میلیون لیتر در روز رسید و همین امر موجب طرح برنامه سهمیه‌بندی سوخت در کشور شد.

طرح کارت سوخت به شکلی که در ایران در حال اجراست تنها در چند کشور درحال‌توسعه اجراشده است.

در حال حاضر در کشور مصر این طرح در حال اجراست. کشوهای توسعه‌یافته تمایل کمتری به استفاده از کارت سوخت نشان داده‌اند. این عدم تمایل می‌تواند به دلایل مختلفی باشد ازجمله: پرداخت یارانه برای بخش بزرگی از سوخت مصرفی به دلیل چند نرخِ ‌بودن سوخت، خصوصی بودن چرخه سوخت و عرضه شدن آن در ساختار رقابتی در کشور‌های توسعه‌یافته، عدم وجود نظارت دولتی بر کیفیت مصرف سوخت، امکان قاچاق سوخت ارزان و یارانه‌ای به سایر کشور‌ها؛ اما بااین‌وجود در بعضی از کشورهای توسعه‌یافته نظیر انگلستان و فرانسه کارت سوخت به‌صورت تشویقی و غیر اجبار توسط تعدادی از شرکت‌های خصوصی عرضه‌شده است. شرکت‌های مثل توتال و بی پی و شل از شرکت‌های خصوصی هستند که کارت سوخت را به مشتریان خود عرضه می‌کنند. البته در این کارت‌ها هیچ‌گونه سهمیه‌بندی ازنظر صرفه‌جویی مصرف وجود ندارد و تنها طرح‌های تخفیفی در جهت ایجاد مصرف بیشتر سوخت در این کارت‌ها تعیین‌شده است.

مخالفان و موافقان طرح کارت سوخت نظرهای کاملاً متفاوتی در رابطه باکارت سوخت دارند. موافقان طرح کارت سوخت ادعا می‌کنند موفقیت این طرح در صرفه‌جویی منابع ارزی بسیار بالا بوده است اما مخالفان اظهار می‌کنند که در حال حاضر هزینه‌های اجرای طرح از دستاوردهای آن بسیار بیشتر بوده است و دلایل خود را این‌گونه اعلام می‌کنند:

 • قابل‌اتکا نبودن آمار تجزیه فروش بعد از حذف کارت سوخت
 • رشد کارمزد و تحمیل هزینه‌های اضافه به دولت
 • کاهش ۱۲ درصدی تولید بنزین داخلی

یکی از طرح‌های بزرگ ملی طرح کارت سوخت بوده است. تحقیقات، مطالعات و اجرای این طرح در قالب چندین فاز مختلف بیش از یک دهه طول کشید. طرح‌ ملی و بنیادی با توجه به بزرگی، کیفیت و اهمیت آن هزینه‌های زیرساخت و جاری خاص خود را دارد که باید علاوه بر مدیریت آن با مزایا و نتایج کوتاه‌مدت و بلندمدت آن را نیز ارزیابی نمود.

 

 

مشکلات طرح کارت سوخت

از مهم‌ترین مشکلات طرح کارت سوخت در دوره اجرا به شرح زیر است:

الف) در فازهای مختلف راه‌اندازی، توسعه و نگهداری هزینه‌های اجرای طرح بسیار بالاست

ب) چند نرخِ شدن بنزین در دوره اجرا طرح که به‌نوبه خود منجر می‌شود به:

 1. قاچاق سوخت به خارج از کشور
 2. ایجاد رانت‌ در تحویل سوخت یارانه‌ای به واحدهای پخش و عرضه
 3. اختصاص یارانه به سوخت
 4. دولتی بودن چرخه تولید، عرضه و پخش
 5. غیررقابتی بودن چرخه ذکرشده دربند قبل
 6. عدم نظارت مؤثر در کیفیت بنزین عرضه‌شده به دلیل اینکه ارگان نظارتی و اجرایی دولتی است
 7. ایجاد رانت‌ در چرخه واردات و عرضه سوخت
 8. ایجاد رانت در تحویل سوخت یارانه‌ای به واحدهای پخش و عرضه

 

 

مزایا و دستاوردهای کارت سوخت

  1. ایجاد شرایط مناسب برای سرعت بخشیدن در توسعه و ساماندهی حمل‌ونقل عمومی
  2. تصحیح نظام قیمت‌گذاری و پیاده‌سازی نرخ‌های واقعی سوخت
  3. ایجاد اعتمادبه‌نفس در بین مدیران ارشد IT کشور به‌منظور طراحی و اجرای شبکه گسترده انفورماتیک
  4. ایجاد فرصت‌های اجتماعی و شغلی
  5. ایجاد ابزار لازم به‌منظور مدیریت و توزیع مصرف سوخت
  6. صرفه‌جویی حدود ۲۰ میلیارد دلار تا پایان سال ۱۳۹۰ از ابتدای سهمیه‌بندی
  7. بازگشت سرمایه حدود ۱۵ روز

  در سوم خرداد ۱۳۹۴ دولت تصمیم به تک‌نرخی کردن بنزین گرفت و به‌این‌ترتیب، سهمیه‌بندی متوقف شد؛ اما مجدداً در اردیبهشت ۱۳۹۸، بنزین سهمیه‌بندی و دونرخی شد. با فعال شدن کارت سوخت و دونرخی شدن مجدد بنزین و گازوئیل امکان سوخت‌گیری برای خودروها مانند گذشته تنها با استفاده از کارت‌های سوخت و یا تبدیل کارت‌بانکی به کارت سوخت امکان‌پذیر است.

 • 1204 بازدید
هنوز دیدگاهی ثبت نشده