• تهران، شهرک غرب ، بلوار دادمان، خیابان گلها، کوچه گلهای یکم ، پلاک ۸، واحد ۱
  • info@europcar.ir sale@europcar.ir
  • 02188366614 02188366615

صنعت خودرو در ترکیه

صنعت خودرو در ترکیه نقش مهمی در بخش اقتصاد و تولید ترکیه ایفا می‌کند. شرکت‌های فعال در بخش خودرو ترکیه عمدتا در منطقه Marmara قرار دارند.

در سال ۲۰۱۲، ترکیه موفق به تولید بیش از یک‌میلیون خودرو شد. مجموعه‌ای از تولیدکنندگان و سازندگان خودرو در ترکیه جزئی از شبکه جهانی تولید خودرو شدند. ارزش صادرات خودرو داخلی و قطعات آن در ترکیه سالانه حدود ۲۰ میلیارد دلار است و این خودروها شامل include Fiat/Tofaş, Oyak-Renault, Hyundai, Toyota, Honda و Ford/Otosan است

 

صنعت خودرو در ترکیه

 

پایه های صنعت خودرو در ترکیه

 

پایه‌های این صنعت در دهه ۱۹۵۰ هنگامی‌که TOE (Türk Otomotiv Endüstrileri A.ş.) شروع به تولید کامیون‌های نظامی REO و بعدازآن کامیون‌های بین‌المللی هاروستر کرد گذاشته شد. در سال ۱۹۶۱ نخستین ماشین داخلی Devrim توسط یک تولیدکننده قطار TÜLOMSAŞ ساخته شد. با راه‌اندازی کارخانه مونتاژ Otosan در سال ۱۹۵۹، تولید انبوه خودروهای داخلی Anadol در سال ۱۹۶۶ آغاز شد. 

 

صنعت خودرو در ترکیه

 

در سال ۱۹۵۹ کارخانه Otosan در استانبول جهت تولید مدل‌های شرکت فورد تحت مجوز در ترکیه تأسیس شد. در سال ۱۹۶۱، Devrim در کارخانه Tülomssash در Eskishehir ساخته شد. این نخستین خودروی ترکیه با طراحی و تولید بومی بود. در سال ۱۹۶۴، خودرو‌های آستین و موریس شرکت بریتیش موتور، تحت مجوز در کارخانه BMC در İzmir شروع به تولید کردند. برند BMC بعداً توسط گروه Çukurova ترکیه در سال ۱۹۸۹ شروع به کارکرد و در حال حاضر تمام مدل‌های BMC در جهان توسط این کارخانه تولید می‌شوند. در سال ۱۹۶۶ آنادول اولین بار بانام تجاری خودروی ترکیه تولید شد. تمام مدل‌های آنادول توسط کارخانه Otosan در استانبول تولید شدند.

 

برندهای برتر خودرو در ترکیه

 

۱۰ برند برتر بازار خودروهای سواری جهان در ترکیه تولید می‌شود. رتبه اول این فهرست متعلق به رنو است که حدوداً ۵۰ سال است که در این کشور تولید و فروخته می‌شود. این رقم نشان می‌دهد که مصرف‌کنندگان این صنعت اتومبیل‌های تولیدشده توسط کارگران و مهندسان ترکیه‌ای را نسبت به سایر خودروهای تولیدشده در جهان ترجیح می‌دهند. هم بازار خودروهای وارداتی در این کشور طی پنج سال گذشته در حدود ۱۱.۴ درصد کاهش‌یافته است و به ترتیب از ۷۷.۹ درصد در سال ۲۰۱۳ به ۷۰ درصد در سال ۲۰۱۷ و درنهایت به ۶۶.۵ درصد در ماه‌های ژانویه تا اکتبر ۲۰۱۸ رسیده است. همچنین میزان تولید خودروهای داخلی در ترکیه، به ۳۳.۵ درصد افزایش یافت. سرمایه‌گذاری‌های اخیر افراد بر روی خودروهای داخلی منجر به کاهش سهم بازار خودروهای وارداتی شده است.

 

صنعت خودرو در ترکیه

 

شرکت Tofaş

 

یکی از شرکت‌های پیشرو خودرو در ترکیه، به نام Tofaş، شروع به تولید خودروهای سواری Fiat Egea در کارخانه Bursa نمود درحالی‌که Oyak Renault تولید خود را به دو مدل Renault Megane افزایش داد. در همین خلال تویتا شروع به تولید خودرو‌های جدید SUV و C-HR و همچنین Corolla سواری در کارخانه Sakarya نمود. با تولید خودروهای سواری توسط Hyundai Assan و Honda، تعداد مدل‌های داخلی که در ترکیه تولید می‌شد افزایش یافت.

واردات داخلی خودرو شکل و توازن بازار را تغییر داده است. مصرف‌کنندگان مهم‌ترین نقش را در این تغییرات داشتند زیرا آن‌ها نمانام‌های که در ترکیه تولید می‌شدند را نسبت به سایر نمانام‌ها ترجیح می‌دادند. نتایج این داده‌های توسط انجمن صنایع خودرو اثبات‌شده است.

بر این اساس، در دوره ژانویه-اکتبر، همه ۵ برند تجاری خودرو تولیدشده در ترکیه جزء از ۱۰ برند برتر خودرو بوده‌اند. رنو که ۵۰ سال است در ترکیه تولید می‌شود، اولین بار در لیست بهترین نمانام‌های تجاری خودرو قرار گرفت. به‌جز رنو نمانام‌های معتبر دیگر خودرو نیز در ترکیه سرمایه‌گذاری کردند ازجمله فیات، هیوندای، هوندا و تویوتا. توازن درفروش خودروهای داخلی موجب تغییر در تجارت خودروهای داخلی این کشور شده است اما این میزان کافی نیست. تعداد خودروهای تولیدشده در ترکیه باید بیشتر شود تا سهم خودروهای وارداتی کاهش یابد.

همان‌طور که در جهان تقاضا برای مدل‌های SUV در حال افزایش است در ترکیه نیز این میزان تقاضا دیده می‌شود. در چهار سال گذشته، بازار SUV در ترکیه با نرخ بالای ۶۳.۹ درصد افزایش‌یافته است. تولید SUVها که در سال ۲۰۱۴ در ۷۴۰۰۰ واحد تولیدشده بودند میزان تولیدشان در سال ۲۰۱۷ به ۱۲۲۰۰۰ واحد افزایش یافت. در دوره ژانویه و فوریه سال ۲۰۱۸، سهم بازار از suv ها افزایش یافت و به ۲۰.۶ درصد، بالغ‌بر ۷۸.۱۷۹ واحد رسید. در طول این دوره از بین بهترین مدل‌های فروخته‌شده SUV نیسان قشقایی با ۱۰۷۲۲ واحد، پس رنو داستر با ۹۶۵۳ واحد و پژو ۳۰۰۸ با ۶۳۵۹ واحد به ترتیب بیشترین میزان فروش خودرو را در ترکیه داشتند.

 

اجاره خودرو در ترکیه

 

در دوره ژانویه-اکتبر، سهم بازار خودروهای سواری ۵۰.۷ درصدافزایش یافت. بیشتر مصرف کنندگان ترکیه مدل‌های سواری را ترجیح می‌دادند. در طی این دوره، از ۸ خودرو برتر تولید شده در ترکیه ۴ تایی آنها سواری بودند و از جمله محبوب ترین ها در زمینه اجاره خودرو در ترکیه می باشند. در میان مدل‌های تولید شده در ترکیه، ۲۴.۲۱۷ واحد رنو مگان سواری در ۱۰ ماه اول و پس از فیات Egea با ۲۳۷۴۰ واحد، هوندا سیویک سواری با ۱۷۶۵۶ و تویوتا کرولا سواری با ۱۶.۳۵۱ عدد فروخته شده است.

رکورد فروش بهترین خودروهای ترکیه در سال ۲۰۱۸ هنوز در دست فیات است. با وجود اینکه رقیب اصلی فیات یعنی رنو مگان، در ماه‌های گذشته از این برند پیشی گرفته بود . هوندا سیویک چهارمین جایگاه پس از تویوتا کورولا بود را به دست آورد.

 

صنعت خودرو در ترکیه

 

رتبه‌بندی بهترین فروش خودروهای ترکیه ۲۰۱۷ چندین مرتبه در طول این سال تغییر کرده است. Fiat Aegea همچنان در پرفروش‌ترین خودروهای سال ۲۰۱۷ پیشرو بود، درحالی‌که آخرین نسل رنو مگان هم موفقیتی فوق‌العاده‌ای درفروش خودروهای سواری داشت.

بهترین مدل فروش خودروهای ترکیه در سال ۲۰۱۶ مربوط Fiat Egea تولیدشده داخلی و دومین رتبه فروش مربوط به تویوتا کورولا است که درگذشته رتبه اول فروش را از آن خودکرده بود. رنو سی ال او نیز جایگزین رنو فلوئنس در رتبه‌بندی فروش خودروهای داخلی ترکیه شد.

رتبه‌بندی بهترین خودروهای ترکیه در سال ۲۰۱۵ نشان می‌دهد تویوتا کورولا که ۵۰٪ فروش را در دوم ماه دسامبر داشت از رقیبش Fiat Linea که فروش این برند را برای تولید مدل جدید خود یعنی Fiat Aegea متوقف کرده بود پیشی گرفت.

سال ۲۰۱۳ برای فروش خودروهای ترکیه تقریباً مثبت بود و بازار فروش خودرو پس‌ازآنکه در سال ۲۰۱۲ که بازار را بحران اقتصادی تحت تأثیر قرار داده بود، دوباره رشد کرد به‌طوری‌که فروش خودرو در ترکیه به ۱ میلیون واحد رسید. این بازار پس از ارائه تخفیف مدل‌های قدیمی مانند (Linea، Astra Focus و غیره) بهبود پیدا کرد و موفقیت جدیدی برای خودرو مدل رنو به وجود آورد.

  • 5565 بازدید
هنوز دیدگاهی ثبت نشده